Komplikacje wokół atomu

Stało się! W Polsce powstanie pierwsza Elektrownia Atomowa. Jest to bardzo ważna wiadomość z punktu widzenia polskiej gospodarki, jak i energetyki. Miejscem, w którym ma zostać ulokowana Elektrownia jest gmina Choczewo i tu zaczynają się schody. Otóż, na terenie miejscowości Lubiatowo-Kopalino, gdzie ma powstać ważny obiekt, znajduje się działka należąca do Daniela Obajtka – prezesa PKN Orlen.

Ważna inwestycja

Słów kilka o samej inwestycji oraz energii jądrowej; partia #Możemy! jak najbardziej popiera ideę budowy elektrowni atomowej w Polsce, ponieważ jest ona korzystna ekonomicznie jak i środowiskowo.Po pierwsze, pozwoli to zachować stabilizację energetyczną naszego państwa.Po drugie, dzięki temu rozwiązaniu uda się znaleźć alternatywę dla nieodnawialnych źródeł energii, np. węgla. Ponadto, takie działanie pozwoli na zmniejszenie emisji CO2. Widać zatem jasno, że korzyści będą ogromne, nie tylko w tym momencie, ale i dla przyszłych pokoleń.

Jest się czego bać?

Ryzyko zgonów na jednostki energii zostało określone przez OWD jako najmniejsze ze wszystkich rodzajów elektrowni (i to z uwzględnieniem Czarnobyla i Fukushimy). Jednakże takie ryzyko zawsze istnieje, lecz nie jest wprost proporcjonalne do zysków jakie może przynieść inwestycje w energię jądrową. Nie chodzi tu też tylko o korzyści materialne, gdyż elektrownie atomowe nie oddziałują tak negatywnie na środowisko jak emisja dwutlenku węgla. Można by rzec, że jako ludzkość, osiągniemy obie ważne rzeczy za jednym razem.

Zakulisowe sprawy

Wracając jednak do spraw stricte politycznych. Pomijając już wszelkie superlatywy, warto wspomnieć, że inwestycje na rzecz rozwoju i dobra ekonomicznego, nie powinny a nawet nie mogą iść w parze z korupcją czy kolesiostwem. Wszystkie inwestycje: publiczne, prywatne, powinny być przeprowadzane w sposób legalny, nie ,,po znajomości”. Nie w taki sposób winna działać nowoczesna, zachodnia liberalna demokracja. Jeśli działamy w ramach kultury okcydentalnej, to nie naginajmy się do praktyk, które są znane w krajach przesiąkniętych korupcją – nie tędy droga ku ,,dobrobytowi”.
Postać Daniela #Obajtka jest naszpikowana kontrowersjami, jakie były ujawniane na przestrzeni ostatnich lat. Prezes jednej ze Spółek Skarbu Państwa nie powinien troszczyć się o własne, prywatne interesy, ale o sprawy ogółu. W końcu Elektrownia Atomowa jest inwestycją publiczną, która ma służyć wszystkim obywatelom, a nie tylko wysoko postawionym ludziom w zarządach Spółek Skarbu Państwa. Zresztą, na wielu forach internetowych już można przeczytać komentarze odnośnie Elektrowni Atomowej. Dotyczą one przede wszystkim takich tematów jak: kto będzie obsadzony w zarządach? Ilu kolejnych członków rodzin polityków będzie zatrudnionych przy inwestycji? W każdym razie, dyskusje wciąż trwają i widać, że ludzie wyciągają wnioski.

Co dalej?

Jak to wszystko będzie dalej przebiegało? O tym można tylko dyskutować, jednakże nie powinny mieć miejsca takie sytuacje, gdzie prezes Spółki Skarbu Państwa, może nieuczciwie przeprowadzać ważne inwestycje na swoich terenach i to za przyzwoleniem Rządzących. Nie może tak być w świadomej demokracji. Wykorzystywanie ważnej sprawy do zbicia kapitału, nie tylko jest nie na miejscu, ale i przyczynia się do zmniejszonego zaufania w stosunki do instytucji publicznych, co przy okazji obniża – bardzo ważny, kapitał społeczny.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/biznes/elektrownia-jadrowa-w-miejscowosci-gdzie-dzialke-ma-daniel-obajtek/40qp986
https://www.money.pl/gospodarka/powstanie-pierwsza-elektrownia-atomowa-w-polsce-gmine-choczewo-czekaja-wielkie-zmiany-6718189481921408a.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_j%C4%85drowa#Wady_i_zalety_energetyki_j%C4%85drowej

Autor: Bartek Jabłoński

Powiązane wpisy

Napisz komentarz