Nie dla regulacji! Unia potrzebuje liberałów.

Wczoraj w życie wszedł unijny zakaz produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych i smakowych zawarty w dyrektywie 2014/40/EU.

Wprowadzenie tego ograniczenia jest uzasadniane ich szkodliwością – jednak równie szkodliwe są zwykłe papierosy. Według zwolenników zakazu osoby palące papierosy mentolowe po prostu przestaną to robić i rzucą palenie, ale równie dobrze możliwy jest scenariusz, w którym następuje wzrost szarej strefy (papierosy z np. Ukrainy) a palacze miętowych papierosów przerzucają się na zwykłe.

Wielka prohibicja w Stanach Zjednoczonych nie skończyła się tym, że wszyscy zgodnie powiedzieli „okej, nie będziemy więcej pić, bo to jest szkodliwe”. Tylko bardzo wiele osób zaczęło się zajmować nielegalną produkcją alkoholu, szmuglowaniem i nielegalnym handlem. Zajęły się tym mafie, bo było to bardzo dochodowe. Popyt na alkohol utrzymywał się taki sam, a podaż była znacznie mniejsza, więc ceny mogły iść spokojnie w górę. W rezultacie stracili i konsumenci zakazanych produktów, i całe społeczeństwo.

Partia Możemy! sprzeciwia się ograniczaniu wolności ekonomicznej i osobistej obywateli. Uważamy, że Unia Europejska powinna stać się narzędziem służącym tej wolności, a nie superrządem narzucającym ludziom dodatkowe restrykcje.

Powiązane wpisy