Ocena konwencji PO

Na wczorajszej konwencji PO zaprezentowano propozycje programowe. Dotykają one wielu różnych dziedzin, ale niestety powierzchownie. Nie są to głębokie reformy działania państwa. Pytanie, czy Polska potrzebuje dziś tylko kosmetycznych zmian?

Propozycje PO wydają się być akceptowalne dla większości Polaków. Hasła „odpolitycznienia” instytucji państwa (np. prokuratury, KRS czy Sądu Najwyższego) powinno podobać się prawie wszystkim, zważywszy jak oceniana jest cała klasa polityczna. Również jako Możemy! oceniamy ten kierunek jako pozytywny. Sami proponujemy zwiększenie udziału obywateli w wymiarze sprawiedliwości jako ławników lub sędziów pokoju czy wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa, a także prezesów sądów i zwierzchników prokuratur w wyborach powszechnych.

Innym zaprezentowanym na konwencji postulatem, który będzie miał zapewne poparcie większości społeczeństwa jest zwiększanie wydatków na służbę zdrowia w budżecie do 6 proc. PKB ze środków publicznych. Powszechnie narzeka się na stan publicznej opieki zdrowotnej, więc wyborcy mogą uznać to za krok w dobrym kierunku. Tylko czy, bez głębszych reform nie będzie to tylko „dosypywanie pieniędzy do dziurawej kieszeni”? Inna kwestia, że pod względem wielkości publicznych wydatków na zdrowie (pomijając epidemię) PO prowadziło taką samą politykę jak PiS, więc czy należy im w ogóle wierzyć?
Kolejny pomysł, refundacji wizyt u specjalistów, wzmacnia tylko obecny obraz publicznego systemu, w którym płacąc składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy i tak dopłacać podmiotom prywatnym.
Szkoda, że nie usłyszeliśmy o bardziej systemowych rozwiązaniach.

Kolejną propozycją Platformy Obywatelskiej jest likwidacja TVP Info i abonamentu RTV. Od początku postulujemy likwidację całych mediów publicznych, co jest najpewniejszą metodą niefinansowania ich z pieniędzy obywateli. Sam kanał TVP Info ma jednak tylko około 5% udziału w rynku (dane z 2020 r. [1]), więc jego usunięcie niewiele zmieni. Co więcej, po realizacji propozycji PO wciąż będziemy musieli finansować media publiczne i propaganda Wiadomości czy innych serwisów informacyjnych będzie trwała.

Skrytykować musimy także odpis podatkowy na kościół. Sprzeciwiamy się wspieraniu ze środków publicznych działalności religijnej i opowiadamy się za zaprzestaniem jej finansowania. Zastanawiamy się więc, dlaczego państwo miałoby pomagać kościołowi zbierać fundusze? Chyba, że wszystkie organizacje, nie tylko religijne będą w tym równouprawnione.

Chyba najgłośniejszym postulatem jest możliwość odwołania posła/senatora z urzędu za pomocą referendum. Możemy! jako partia postuluje zwiększenie udziału obywateli w kontroli władzy (poprzez np. weto obywatelskie, czy obligatoryjne referenda), pomysł może być interesujący, wszystko zależy od szczegółów. Trzeba mieć na uwadze, że jego wprowadzenie będzie trudniejsze niż zwykłe ustawy, ponieważ wymaga zmiany konstytucji.

Główny przekaz Platformy Obywatelskiej skupiał się na stworzeniu wielkiej koalicji, zawierającej zarówno PSL, Hołownię, czy lewicę. Postulaty wydają się być proponowanymi punktami programu takiej koalicji, które miałyby zadowolić wszystkich. Obecne były podobne tony co w trakcie kampanii Rafała Trzaskowskiego, między innymi pochwała państwa opiekuńczego. Szef PO, Borys Budka mówił na konwencji: „W trudnych czasach Polacy nie mogli liczyć na wsparcie państwa”[2]. Rafał Trzaskowski napisał natomiast na Twitterze: „Czas na nową Polskę – otwartą, odważną i odpowiedzialną za swoich obywateli. Wspierającą potrzebujących, niewykluczającą i pomocną w trudnych chwilach.” [3].

Jako Możemy! wolelibyśmy, żeby zamiast rozbudowy państwa (nad)opiekuńczego, które ma być „odpowiedzialne” za obywateli, to obywatelom dawać więcej odpowiedzialności i wolności, pozwolić im się rozwijać i budować dobrobyt. Polska potrzebuje dzisiaj odważnych reform, żeby to zapewnić. Bardziej liberalnych i głębszych niż przedstawione na konwencji PO.

Źródła:
[1] https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-telewizji-2020-tvp1-tvn-ranking-170-stacji-rekord-tvn24-tvp-info-i-polsat-news
[2] https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-po-oglasza-plan-przejecia-wladzy-proponuje-opozycji-utworzen,nId,5033613
[3] https://twitter.com/trzaskowski_/status/1358028364628516871

Powiązane wpisy