Wolny rynek dla ekologii

Dziś obchodzimy dzień Międzynarodowej Ochrony Środowiska Naturalnego. Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 ma nam raz do roku przypominać o tym, że powinniśmy dbać o otaczające nas środowisko naturalne i rozwijać ochronę ekologiczną wraz z postępującym wzrostem cywilizacji naszej planety.

Lewicowi populiści zajadle atakują gospodarkę wolnorynkową jako bardziej sprzyjającą emisji CO2 Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju)., w swoim raporcie wykazał, że po transformacji ’89 roku do 2017 roku emisja gazów spadła o 23%! Emisja w przeliczeniu na jednego dolara z PKB zaś spadła z 0,9 kg do 0,2 kg!

W gospodarce wolnego rynku, konsumenci dążą do maksymalnej oszczędności towarów. Więc wszędzie możemy zauważyć trwający od bardzo dawna trend, że ludzie kupują pojazdy i przedmioty które oszczędzają jak najwięcej energii, a co za tym idzie, pieniędzy.

Kupujemy pojazdy, które żrą najmniej paliwa. Kupujemy sprzęt elektroniczny z jak najtrwalszą baterią i tak dalej. Oczywiście nikt nie ma na myśli, że powinniśmy dbać o środowisko tylko i wyłącznie tego dnia, ponieważ to powinno należeć do naszych codziennych czynności. Każdy człowiek ma wolność do przebywania w czystym lesie, obok nie wyschniętego oczka wodnego, ale nie takiego za pieniądze podatników bo ktoś tu przegrywa wybory. Warto dodać, że to rozbudowane państwo może, wbrew rozsądkowi, trzymać się kurczowo nierentownego górnictwa, tak jak to się dzieje u nas w Polsce.

Możemy! zdecydowanie popiera prywatne działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego oraz podejmowanie działań mających na celu jego przetrwanie, niezależnie od sytuacji politycznej, czy też gospodarczej, choć najbardziej preferowanym rozwiązaniem jest dobroczynność w tym zakresie. Nakładanie podatków na gospodarkę, by chronić ekologię może zmniejszyć znacząco ilość pieniędzy, jakie dana fabryka, firma turystyczna etc. może przeznaczyć na ochronę środowiska, a także spowodować spadek inwestycji. Ponadto, własność prywatna zachęca właściciela do nie dopuszczania do niepożądanych zanieczyszczeń.

Wolny rynek to najskuteczniejszy system gospodarczy, który pozwoli ludzkości, zapobiec katastrofie klimatycznej.

Powiązane wpisy