Podatek od seriali

PiS próbuje znienawidzić do siebie każdą grupę społeczną, która jest chociaż trochę zainteresowana zachodnimi mediami. Tym razem padło na widzów platform serialowych i filmowych takich jak HBO czy Netflix.

W art. 15 ustawy antykryzysowej czytamy, że „podmiot dostarczający audiowizualną usługę medialną na żądanie dokonuje wpłaty na rzecz Instytutu (Polski Instytut Sztuki Filmowej przyp. red.) w wysokości 1,5% przychodu uzyskanego z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy”. Pomimo istnienia opodatkowania VAT!
W przypadku podmiotu mającego siedzibę w innym państwie podatek jest liczony od przychodów uzyskanych na terenie Polski. Nowym podatkiem zostaną obciążone nie tylko Netflix, czy Amazon, ale także IPLA, Player (TVN), czy Cda.pl. Przepisy mają wejść w życie w lipcu 2020 roku. Opłata nie dotyczy mikro-przedsiębiorców (Cóż za łaskawość!).

Zatem, porządne prywatne stacje będą musiały płacić haracz aby publiczna instytucja mogła się zabawiać.

“Możemy” jest całkowicie przeciwne takiej polityce. Tnijmy wydatki zamiast nakładać nowe podatki!

Powiązane wpisy