Wolność słowa

Prokuratura Okręgowa w Łodzi zajmuje się komentarzem dotyczącym prezydenta Andrzeja Dudy zamieszczonym na internetowym profilu Radia Łódź. Wg oceny prokuratury „komentarz niewątpliwie zawierał w swojej treści elementy znieważające”. Znieważenie Prezydenta RP, w przeciwieństwie do znieważenia przeciętnej osoby, jest przestępstwem ściganym z urzędu i grozi za to kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Jesteśmy za wolnością słowa i równością wobec prawa. Uważamy, że przestępstwo znieważenia Prezydenta lub konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej powinno zniknąć z kodeksu karnego. Osoby piastujące konstytucyjne urzędy są takimi samymi ludźmi jak my wszyscy i jeśli poczują się znieważone, mogą iść z tym same do sądu. Zresztą represje karne za znieważenie kogokolwiek też są ograniczeniem wolności słowa i należy przypomnieć, że jeszcze w 2008 roku posłowie PiS wnieśli do Sejmu projekt ustawy znoszącej między innymi karalność znieważania jako takiego (https://tiny.pl/t2q24), a w 2015 r. Jarosław Kaczyński mówił (https://tiny.pl/77jqz):

„Są poza tym przepisy — zarówno cywilne o ochronie dóbr osobistych, jak i karne, pochodzące jeszcze z poprzedniego systemu, które ogromnie utrudniają mówienie prawdy. Szczególnie o silnych, szczególnie o establishmencie. To musi być zmienione”.

Jarosław Kaczyński

W 2017 r. nasz specjalista ds. programowych, Jacek Sierpiński, napisał projekt zmiany kodeksu karnego znoszący karalność znieważania m. in. Prezydenta RP, konstytucyjnego organu RP, a także funkcjonariusza publicznego. Projekt został opublikowany przez Stowarzyszenie Libertariańskie i można go przeczytać tutaj: https://tiny.pl/77jql


Będziemy czynić kroki, aby projekt ten został urzeczywistniony!

Powiązane wpisy